Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği - Genital Aesthetics

Genital estetik nedir?
Genital estetik ameliyatları, genital bölgenin hem estetik yönden daha iyi bir görünüme kavuşturulması, hem de işlevsel yönden kazanımlar sağlanması amacıyla bir dizi operasyonları içerir. Birinci neden estetik görünümün iyileştirilmesidir. Doğru teknikle yapıldığında tıbbi, psikolojik, cinsel pek çok faydalar sağlar. Kişinin özgüveninde ciddi bir artış sebebidir.

Genital estetik ameliyatları neleri kapsar?
Genital estetik ameliyatları ve ameliyat dışı yöntemler arasında:
Labioplasti (İç dudak estetiği),
Büyük dudak estetiği (majoraplasti),
Klitoral hudoplasti (klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alınması),
Vajina daraltma,
Perine estetiği ,
Monsplasti (Mons bölgesi estetiği),
Büyük dudak yağ dolgusu,
Kızlık zarı dikimi,
Lazerle vajina daraltma, renk açma, idrar kaçırma tedavileri,
Genital radyofrekans ile cinsel haz, orgazm, idrar kaçırma tedavileri,
Vajinal HIFU (Fokuslu ultrason),
İç ve dış genital bölge için PRP (Plateletten Zengin Plazma enjeksiyonu),
Hyaluronik asid dolguları,
Mezoterapi,
Genital karboksiterapi,
Genital ip gibi operasyonlar mevcuttur.
Ayrıca menopoz şikayetlerinin tedavisi, lichen sclerosus tedavisi, cinsel haz ve orgazm tedavileri de genital estetik uygulamalar içindedir.

En sık yapılan genital estetik ameliyatlar nelerdir?
Ülkemizde ve tüm dünyada en sık yapılan genital estetik ameliyat ‘labioplasti’, yani iç genital dudakların küçültülmesi operasyonudur. Bunu vajinoplasti, yani ‘vajina daraltma’ ameliyatları izler.

İç dudakların normalden büyük, sarkık, asimetrik olması durumunda tercih edilen labioplasti operasyonu psikolojik ve hijyenik açıdan pek çok faydalar sağlar. Labioplasti ile eş zamanlı olarak yapılan ‘Klitoral hudoplasti’ (Klitoris estetiği) ameliyatları ile klitoris tümsekçiği üzeri cilt fazlalıkları alınmaktadır. Bu operasyonlar ehil ellerde ve hastanın dokusuna uygun doğru teknikle yapıldığında cinsel hazzı asla azaltmaz, tam tersi arttırır. Bakirelerde de rahatlıkla yapılabilir.

Labioplastide iç dudakların kısaltılarak minimum dokunun bırakıldığı ve klitoris üzeri cilt fazlalıklarının alındığı ‘Barbie vajina’ görünümü hastalar tarafından oldukça fazla talep edilmektedir. 

Vajina daraltma ameliyatları da kadın ve erkek eşte cinsel ilişkide alınan haz, uyarılma ve orgazm işlevlerini arttırmaktadır. Klinik uygulamalarımızda vajinanın cerrahi olarak boydan boya daraltılmasını tercih etmekteyiz (Komple vajina daraltma). Vajina daraltma ameliyatları ile eş zamanlı olarak ‘perine düzeltme’ (Perineoplasti) ameliyatları da yapılmaktadır. Vajina ile anüs arasında kalan ‘perine’ bölgesinde, doğumdan kalan dikiş izleri veya cilt fazlalıkları alınarak genital bölgenin estetik görünümü iyileştirilir.

Genital estetik ameliyatları nasıl yapılır?
Genital estetik operasyonu genelde klinik ortamlarında veya özel hastanelerde yapılabilmektedir. En iyi ameliyat sonucunu elde etmek için hekim tecrübesi son derece önemlidir. ‘Genital estetikte en iyi doktor’ seçiminde dikkatli bir ön araştırma yapmanız şarttır. Doğru şekilde uygulandığında bu operasyonların riskleri diğer estetik ameliyatlardan farklı değildir.

Genital estetik ameliyatları lokal (uyuşturma),sedasyon (hafif uyku),spinal (belden uyuşturma) ve genel anestezi (uyutma) gibi anestezi yöntemleri ile yapılabilmektedir. Ameliyat bölgesinin genişliği, hasta tercihi ve dokusunun durumu bu konuda belirleyicidir.

Genital estetik ameliyatları kimler tarafından yapılmalıdır?
Genital estetik ameliyatları genellikle jinekolog ve plastik cerrah hekimler tarafından yapılmaktadır. Ancak belirtmekte çok önemli fayda olacaktır ki; bu operasyonlar tıbbın çok özel ve çok yeni bir alanıdır. Tıpta uzmanlık eğitimi programlarında da henüz yer almamaktadır. Bu yüzden, seçtiğiniz doktorun genital estetik ameliyatlar konusunda eğitim almış olması sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Başa dön