Popo Estetigi

Popo Estetiği - Butt aesthetics

Popo Estetiği Nedir?
Kalça estetiği, birçok prosedürü kapsar. Bireyler; kalça implantları, kalçaya yağ transferi, eksizyonel prosedürler ve liposuction gibi prosedürler arasından cerrahın yönlendirmesi ve kendi istekleri arasında seçimler yapabilir. Kalça yaralanmaları sonucu oluşan şekil bozukluklarına çoğunlukla; popoya yağ transferi, alloplastik implantlar uygulanır. Estetik popo ameliyatları, herhangi bir nedene bağlı olmaksızın da uygulanabilir ama popo estetiğinin nedenleri arasında çoğunlukla, yürüyüş bozuklukları, kilo kaybı sonrası sarkmalar, kilo almaya bağlı şekilsizlikler gösterilebilir.

Popo Estetiği’nin Tarihi
Tarih boyunca sanatsal çabalar, insanlığın geldiği nokta kadınlığı ve doğurganlığın temsili olarak karşımıza çıkmıştır. İnsan bedeninin dikkatli analizi ve matematik yorumu yine tarih boyunca popüler olmuştur. Evrimsel biyolojideki son çalışmalar da hemen hemen aynı sonuçları verir. Sadece doğurganlık değil, sağlıklı bir yaşam ve fiziksel sağlık ile psikolojik sağlık arasındaki ilişkiyi belirli orana bağlı olarak sunmuştur. Bu kolerasyona göre kültürlerin de üstünde, zamansal olarak da hiçbir zaman değişmeyeceğine inanılan bel kalça oranı ortaya çıkmıştır. İdeal bir bel kalça oranı 0.7 olarak belirtilir. Kalça estetiği; diğer estetik prosedürlere göre çok uzun bir tarihi geçmişe sahip değildir. Hepsinin aksine, yeni ortaya çıkmış bile demek mümkündür. Eskiden beri bu bölgede meydana gelen yaralanmalar tedavi edilmiştir tabii ki ama bu prosedürün bir plastik cerrahi prosedürü haline gelmesi, son yıllarda artan taleple meydana çıkmıştır. Hastaların her zaman daha iyisini istemeleri ve çok gelişen liposuction teknolojisi ile kalça estetiği işlemleri daha çok talep edilir olmuş, demografik değişiklikler ve küreselleşme ile birlikte yeni istekler arasına kalça boyutlarındaki değişimler de eklenmiştir. Yakın tarihe bakacak olursak, bir kalçaya ilk protez yerleştirmek işlemi 1969 yılında Amerika’da gerçekleştirilmiştir. Bir kalça yaralanması sonucu yaşanan duruma müdahale eden cerrahlar, ilk kez bir kadının kalçasının tek bir tarafına meme protezi yerleştirmiş, bu işlem tarihe ilk kalça implantı olarak geçmiştir.

Popo Şekillendirme İşleminde Kullanılan Araçlar
Çağdaş anlamda liposuction en popüler kalça şekillendirme aracıdır. Liposuction tüm vücutta, belirli bölgelerdeki yağı azaltmak amacıyla kullanıldığı için, kalçalarda da çok etkili olmuştur. Kalça şekillendirme için kullanıldığında; sırt, bel ve kalça bölümlerinde elde edilen başarı göz önüne alındığında, liposuction kalça şekillendirmek için kullanılan en etkili araç haline gelmiştir. Yine kalça şekillendirmenin bir diğer önemli yolu olarak da kalça protezleri gösterilebilir. Silikon implantlar gibi bu implantlar da insan anatomisine uygun ve vücut tarafından kabul edilir olduğundan; Brezilya Poposu gibi işlemler hem bu implantlar hem de popoya yağ enjejksiyonu gibi teknikler kullanılarak rahatlıkla yapılabilir.

İnsan vücudu belli oranda kavisli yapılardan oluşur. Bel bölgesi içe doğru kavisli iken popo dışarıya doğru çıkık olmalıdır. Bu nedenle popo şekillendirme işlemleri; sırt ve bel bölgesine kombine liposuction ile yapılan estetik işlemlerdir. İçe doğru kavisin oluşturulması basen bölgesi simitlerin liposuction ile alınması, uyluk içi bölgesindeki bölgesel yağ fazlalıklarının liposuction ile alınması mutlaka gereklidir. Popo şekillendirme isteği olan hastaların büyük çoğunluğu, genelde popo yan taraflarındaki çukurluk ve arka üst taraflarında projeksiyon (kavisli görüntü) yetersizliği mevcuttur. Dolgun, yuvarlak ve dik görünümlü giyilen kıyafeti tam dolduran kalçalar günümüzde tüm kadınların en çok sahip olmayı arzuladıkları vücut parçalarıdır. Ancak sadece kadınlar değil, günümüzde  küçük ve silik kalçalı erkekler de daha biçimli kalçalar için aynı ameliyatı istemektedir. Gluteoplasti de denilen kalça estetiği kalçaların daha dolgun diri ve dik görünmesini sağlayan bir plastik estetik cerrahi uygulamasıdır. Yapılan uygulama hastaya göre değişmektedir. Bu amaçla bu bölgelere yağ enjeksiyonu gerekir. Vücut yağ miktarı yetersiz olan kişilerde popo protezi aynı işlem ile kombine edilir. Popo protezinin pek çok yerleştirme tekniği mevcuttur.  Aquafilling benzeri sentetik dolgular da bu amaçlı kullanılmaktadır.

Temel olarak kalça estetiği çeşitleri üçe ayrılabilir:
Kalça popo estetiği, dolgunlaştırma ve biçimlendirme
Kalça popo dikleştirme
Kalça popo küçültme


Popo Estetiği Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?
Yağ enjeksiyonu:  Basenden, belden, poponun alt ve dış tarafından lazer liposuction ile ince kanüllerle yağ alınma işlemidir. Kişinin kendisinden alınan yağ özel işlemlerle yoğunlaştırılır ve poponun üst tarafına yerleştirilir. Bu sayede popo dolgunlaşır. Bel, sırt, basen, uyluk içi ve baldır bölgelerindeki yağ fazlalıklarına liposuction yapılır ya da bu bölgelere daha önce liposuction gerçekleştirildiyse, oluşmuş olan çökmelere ya da çocuk felci gibi kas gelişim bozukluklarına bağlı çökmelere yağ enjeksiyonu gerçekleştirilir, eğer hasta proteze uygunsa uyluk ya da baldır protezleri ile kişiye uygun doğal sonuçlar elde edilebilir.

Popo Protez:  Popo üzerinde ki yağın dolgunluk seviyesi üzerinde yeterli olmadığı durumlarda silikon protezler kullanılabilir.Bu işlem poponun arkaya doğru çıkık ve yüksek durmasını sağlar. Uygulanan protezler kalçalar için özel olarak tasarlanmış ürünlerdir. Protezler son zamanlarda adale içerisine yerleştirilmektedir. Protezler kalçalar arasındaki oluğa kısa bir kesikten yerleştirilir ve ameliyat izi gözükmez.

Kalça Kaldırma: Çok kilo vererek cilt içerisinde boşalma ve çökme yaşayan kişilerde karnın altından ve poponun üstünden deri çıkartılarak tüm kalça bölgesinin askı işlemiyle yukarıya alınması işlemidir. Cilt kalitesi orta ve iyi olan hastalarda ise yağ dokusu enjeksiyonu veya protez uygulaması yeterli olabilmektedir. Özellikle post bariatrik (mide küçültme gibi operasyonlar ile kilo vermiş) operasyonlar ile aşırı kilo kaybı olan hastalarda ya da yaşlanmaya bağlı olarak cilt elastikiyeti kaybolmuş kişilerde popo kaldırma eklemek gerekebilir, bu yapılmadığı takdirde sadece yağ enjeksiyonu ya da popo protezi yeterli olmaz, popo kaldırma operasyonu da gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlere ek olarak yağ enjeksiyonu ve protez daha güzel sonuçlar vermektedir. Popo kaldırma operasyonu; genel anestezi altında plastik cerrah tarafından ameliyathane ortamında gerçekleştirilen ortalama 1,5-3 saat arasında süresi olan bir operasyondur. Hastanın operasyon öncesi doktoru tarafından muayenesi gerçekleştirilir, hastanın poposuna enjekte edilmek için yağ alınacak bölgeler tespit edilir ve çizim gerçekleştirilir. Bu bölgeler genellikle karın, bel, sırt ya da zaman zaman basen bölgesi de olabilir. Eğer hastanın vücudundan fazla yağ alındığında vücut esnekliğini kaybetme riski bulunuyorsa liposuction ile popoya enjekte edilecek yağ dokusu alındıktan sonra laser ya da vaser liposuction cihazı ile cilt sıkılaştırma amaçlı müdahale edilir.

Popo Estetiği Öncesinde Dikkat Etmeniz Gerekenler
Popo şekillendirme operasyonu gerçekleştirmek isteyen hasta, kan sulandırıcı bir ilaç kullanıyorsa, operasyon öncesi 1 hafta kan sulandırıcı ilaç kullanmamalı ya da branş doktorunun önerdiği kan sulandırıcı özelliği olmayan muadil bir ilaç kullanmalıdır. Operasyon öncesi minimum 1 hafta sigara, yeşil çay, bitkisel çaylar tüketmemelidir. Son 48 saat alkol kullanmamalıdır. Hastanın tansiyon rahatsızlığı varsa, operasyon günü çok az su ile tansiyon ilacını içmelidir.

Popo Estetiği İyileşme Süreci Nasıl Olur?
Operasyon sonrası kişinin hastanede kalmasını gerektirmez. Ameliyattan sonra özel bir korse 3-6 hafta süre ile kullanılır. İyileşme yapılan ameliyata göre 2-10 günde tamamlanır. Hastanın şişliklerinin inmesi ve kalçaların tam biçimini alması 3-6 ayda tamamlanır. 30 – 45 gün sonra aktif spor yapmaya başlanabilir. Popoprotez operasyonlarından sonra dikkatli oturup kalkmak gerekir. Popo ile ilgili gerçekleştirilen operasyonlar sonrası yaklaşık 3 hafta yüzü koyun yatılmalı (yemek yerken, TV izlerken dikkat edilmeli). Operasyon sonrası 7-10 gün süresince ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı gerçekleşir. Seyahatlerde, araç kullanırken gün içinde özel dizayn edilmiş popo yastığı kullanımı önerilir. 3 hafta süresince sigara kullanılmaması önerilir ( yağ enjeksiyonlarında yağ erime oranını arttırması nedeni ile ) 4-6 hafta süresince orta basınçlı bir korse giyilir. Operasyondan 1 hafta sonrası ödem atıcı masajlar önerilir. Operasyon sonrası görünümün net şeklini alması 2,5-3 ayda gerçekleşir. Operasyon sonrası enjekte edilen yağların ortalama %50 si kalıcı olmaktadır.


Başa dön