Yüz Germe Ameliyatı

Yüz Germe ( Face Lift)

Yüz germe; yaşa, çevre şartlarına ve yerçekimine bağlı olarak sarkan yüz yapılarının olması gereken noktalara taşınması ameliyatıdır. Yaşa ve yerçekimine bağlı yer değiştiren yüz yapılarımız orta yüzde yanaklar, burun katlantı çizgileri, çene önü katlantıları ve ağız köşesi kıvrımlarıdır. Ayrıca çene boyun açımız sarkma nedeniyle silinir ve yandan bakıldığında boyun cildi yığılmış gibi görünür.

Yüz germe ameliyatında kaşların ve alının sarkması düzeltilir mi?

Yüz germe ameliyatı ile birlikte saçlı deri içinden yapılan bir kesi ile kaşlar serbestlenir ve olması gereken noktaya askılanarak sarkması düzeltilir. Benim tekniğimde tüm saçlı deri içinden yapılan kesi ile alının askılanmasının yeri yoktur. Bunun yerine kaş çevresine ve tüm alına yağ enjeksiyonu yapılmasını öneririm.

Yüz germe ameliyatı kaç yaşında yapılmalıdır?
Eğer genetik olarak aşırı sarkmış bir cilde ve göz altında belirgin boşluklara sahipseniz 30’lu yaşlardan sonra istediğiniz zaman yaptırabilirsiniz.

Yüz germe ameliyatında kesi nereden yapılır ve belirgin olarak görülür mü?
Yüz germe ameliyatında saç favori çizgisinin önünden veya içinden başlayan kesi kulak önünde kulak memesine doğru ilerler ve kulak memesinin altından kulak arkasına döner ve özellikle boyunda cilt fazlası varsa bu fazlalığı toparlamak için saçlı deri içine uzanır. Kadınlarda saç at kuyruğu şeklinde toplandığında kesinin saçlı deriye geçiş yeri kulak arkasında kaldığı için görülmez. Erkeklerde kulak önünde sakal çizgisinde değişim olacaktır ve bu nedenle bu bölgeye epilasyon yaptırmaları gerekebilir. İyi plalanmış bir yüz germe ameliyatından sonra yara izleri 1 yıl sonra seçilemez hale gelir.

Yüz germe ameliyatında sadece cilt fazlası mı çıkarılır?
Yüz germe ameliyatı oldukça sofistike bir ameliyattır, tecrübeli ve yüz anotomisini iyi bilen ellerde yapılmalıdır. Fazla sarkmış cildin çıkarılması yanında yüzün ağırlığını taşıyan SMAS denilen bağ doku iskeleti uygun noktalara taşınarak dikilir. Yüz germe ameliyatının kalıcılığını sağlayan asıl SMAS dokusunun askılanması işlemidir.

Beraberinde boyun germe ameliyatı yapılabilir mi?
Boyun cildinde ve boyun dokularında sarkma varsa mutlaka birlikte yapılmalıdır. Aksi takdirde yüz gençleştirme işlemi yetersiz kalır. Boyun germe ameliyatında ek olarak çene altı kıvrımında yaklaşık 4 cm kesi ile girilir ve platisma kası altında fazla olan yağ doku ve sarkmış olan tükrük bezleri çıkarılır. Sonrasında boyun yüzeyel kası olan platisma da dikilerek boyun çene açısı keskinleştirilir ve genç bir boyun elde edilmiş olur.

Yüz germe ameliyatı ile birlikte yüze yağ enjeksiyonu yapılır mı?
Mutlaka yüz germe ameliyatı ile birlikte yağ enjeksiyonu yapılmalıdır. Yüzün yaşlanması ile birlikte yüz yağ doku kompartmanlarında da yağ dokusu eksilmektedir bu nedenle aynı ameliyatta yağ eksikliği de enjeksiyonlarla giderilmelidir.

Yüz germe ameliyatından önce nelere dikkat etmelisiniz?
Sigaranın kesilmesi çok ama çok önemlidir!!. Ameliyattan 4 hafta önce sigara içmeyi kesmeyen hastalara bu ameliyatı önermem. Tansiyon hastalığınız varsa mutlaka ilaçlarınızı düzenli almalısınız ve kontrole giderek tansiyonunuzun düzenli olmasını sağlamalısınız. Kan sulandırıcı maddeler içeren yeşil çay, maydonoz suyu, roka vb. yeşil yapraklı sebzelerin ve Q10, balık yağı gibi gıda takviyelerinin 10 gün öneceden kesilmeleri gereklidir.

Yüz germe ameliyatı sonrası kaç gün işinizden uzak kalırsınız?
Yüz germe ameliyatının güzel sonuçlarını ve gerginliğini hemen ertesi gün farkedersiniz. Yüzde ödem, şişlik ve morarmalar olması normaldir ve bunlar 10 gün sonra kaybolacaktır. Tüm ödemin geçmesi ve tüm yüz şeklinin belirginleşmesi en az 3 ayı alacaktır. 1 hafta sonra tüm dikişler alınacağı için makyajınızı ve güneş koruyucunuzu sürerek işe gidebilirsiniz.

Yüz germe ameliyatından sonra Toksin uygulamasını devam edilmeli midir?
Kesinlikle göz çevresi kaz ayakları çizgileri ve alın kırışıklıkları için toksin uygulanmasına devam edilmelidir.

Başa dön