Jinekomasti

Jinekomasti ( gynaecomastia )

Jinekomasti, erkek meme dokusnun büyüyerek kadın memesine benzemesi durumudur. Kelime kökeni olarak yunanaca ‘gyne’ kadın ve ‘mazos’ meme kelimelerinin birleşiminden oluşur. Jinekomasti sıklıkla ergenlikte ve yaşlılarda hormonal seviyerin değişim göstermesine bağlı olarak görülebilir. ergenlikte 1 yıl sonra genellikle jinekomasti kaybolur. Jinekomastinin ergenlik sonrası devam etmesi sebepsiz yere oluşabileceği gibi bazı hormonal bozukluklar sonucu olarak ya da bazı ilaçların yan etkisi şeklinde de ortaya çıkabilir

Jinekomasti nasıl tedavi edilmelidir?

Jinekomasti ile başvuran hastanın meme muayenesi yapıldıktan sonra hormonal tahlilleri ve meme ultrasonografik incelenmesi yapılabilir. Tüm bu incelemeler sonucunda herhangi bir sorunla karşılaşılmazsa jinekomasti ameliyatı yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı anestezi altında mı yapılır?

Jinekomasti ameliyatı genel anestezi altında ameliyathanede yapılmalıdır. Ameliyat süresi ortalama 1,5- 2 saat arasındadır.

Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dokusunun büyüklüğüne ve ne kadar yağ veya meme dokusu içerdiğine göre lipoşakşın veya meme dokusu eksizyonu yapılmasına karar verilir. Liposakşında kanül giriş yeri haricinde kesi yapılmaz ve orta büyüklükte jinekomasti vakalarında tercih edilir. Aşırı büyük memelerde ise meme başı çevresinden yapılan kesi ile aşırı büyük meme dokusu eksize edilebilir.

Ameliyat sonrası ağrılımıdır ve takip sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Ameliyat sonrası çok ağrılı değildir ve ilk gün ağrı kesiciler ile ağrının kontrol edilmesi gerekebilir. Ameliyat sonrası 6 hafta özel bir korse giyilmesi gerekir. Spor aktivitelerinden 3 hafta uzak kalmanız önerilir.

Ameliyat sonrası ilk günler memeler ödemli ve sert olur, morluklar olabilir. Morluklar ilk haftanın sonunda geçer. Meme dokusundaki şişlik, ödem ve sertlikler ilk 3 hafta belirgin olur. Üçüncü haftadan sonra şişlikler gerilemeye başlar. Memeler tam şekillerini ancak üçüncü ayda alırlar. Ödemin inmesini hızlandırmak için lenf direnajı, radyofrekans gibi işlemler üçüncü haftadan sonra uygulanabilir. Sonraki kontroller özel bir durum olmadıkça 3. hafta, 3. ay, 6. ay ve birinci yılın sonunda yapılır.

Başa dön